Makedonya Üniversiteleri ve Yüksek Öğretimi Facebook Twitter
Makedonya Üniversiteleri ve Yüksek Öğretimi

 

Makedonya’da Yüksek Öğretim’in Tarihi


Makedonya’nın başkenti olan Üsküp (Skopje), aynı zamanda üniversitelerin de ağırlıklı olduğu şehirdir. Ancak Manastır (Bitola), Kalkandelen (Tetovo), İştip(Štip) Ohrid, Kumanova'yı da yüksek öğretimin bulunduğu şehirler olarak sıralayabiliriz.

Makedonya’daki ilk Üniversitenin temelleri 1920′lerin sonuna doğru, Belgrad Üniversite’sine bağlı bir fakültenin burada kurulması ile atıldı, 2. Dünya savaşından sonra fakülte sayısının artması ile Makedonya’ya ait bir üniversitenin kurulması ihtiyacı hasıl oldu ve 1949′da Aziz Kiril Metodi Üniversitesi (University of St Cyril and St Methodius) kuruldu.

Günümüzde 5′i devlet 15′i özel toplam 20 üniversitede çok sayıda öğrenci eğitim almaktadır. 1990′larla birlikte Dünyadaki önemli Üniversitelerle işbirliği içerisine girmeleri, Avrupa Birliği destekli TEMPUS, ERASMUS, SOCRATES programlarına, UNESCO destekli CEPES’e ve BOLOGNA sürecine dahil olmaları ile Dünya ile entegre olan bir Yüksek Öğretim seviyesi görülmektedir.


Makedonya’da Eğitim Sistemi

Makedonya’da eğitim dili Makedonca, Arnavutça, Türkçe ve İngilizcedir. Normal olarak Makedonya’da her bölümü Makedonca okuyabilirsiniz, ancak aynı şeyi İngilizce için söyleyemeyiz, İngilizce okuyabileceğiniz bölümlerin sayısı daha azdır. Bu konu ile sitemizde ilgili Üniversitelerin bölüm listelerini inceleyebilirsiniz. Makedonya’da Lisans, Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen yabancı ülke vatandaşları eğitimlerine başlamadan önce 1 yıl hazırlık eğitimi alırlar. (Makedonca, İngilizce ) İngilizce dil yeterliliği olanlar doğrudan 1. Sınıftan başlayabilirler. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak yaptığımız girişimlerle son zamanlarda  Makedonya’da eğitim dili Türkçe olan programlar bulunmaktadır. Makedonya’da eğitimin başlangıç tarihi Eylül’dür. 

 

1.    Tıp, Diş Hekimliği okumak isteyenler, bölümü İngilizce okusalar dahi zaten 3. Sınıftan sonra Makedonca bilmek bir zorunluluktur. Bu nedenle ilk baştan Makedonca başlanabilir.

2.    Makedonca bilirseniz, Sırplarla, Bulgarlarla, Karadağlılarla, Boşnaklarla ve Hırvatlarla da anlaşabilirsiniz.

3.    Makedonca bir slav dili olduğu için ileride Rusça öğrenmek isterseniz bu size kolaylık sağlar. Tüm Slav dünyasının kullandığı kiril alfabesinin doğduğu yer olarak Makedonya (Ohrid) gösterilir.

4.    Makedonca bildiğiniz taktirde tüm Slav dünyasını yakından takip edebilirsiniz, İngilizcenin yanında başka bir dil bilmek ileride size çok büyük kapılar açacaktır. Zira günümüzde sadece İngilizce bilmek yeterli değildir. İngilizcenin yanında başka bir dile de hakim olmanız, sizi birçok rakibinizin önüne geçirecektir.

5.    Makedonca sadece 2 milyon kişinin konuştuğu bir dil değildir, ayrıca Yunanistan’da, Bulgaristan’da, Sırbistan’da ve Arnavutluk’ta yaşayan Makedon azınlık da bu dili konuşmaktadır.

6.    Son ve en önemli sebep ise bir yabancı dili Üniversite çağınızda öğrenmeniz sizin için daha kolay olacaktır. İleride, çalışırken dil öğrenmek için vaktiniz kısıtlı olacak, ayrıca konsantre olmanız, öğrencilik zamanınıza göre çok daha zor olacaktır.

7.    Eğitim harçları daha düşüktür.

 

Copyright 2024 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.