Ukrayna Eğitim Soru & Cevaplar


SORU:
Ukrayna Üniversitelerinde Eğitim Dili Nedir.?


CEVAP:
Ukrayna üniversitelerinde eğitim dili Ukraynaca veya Rusçadır.  Bazı bölümlerde İngilizcedir. Ukraynaca dili Türk öğrenciler tarafından rağbet görmemektedir. 
 
Tüm üniversitelerde Dünyada 2.dil olarak kullanıldığından başlıca sebebi Rusça dilidir.
 
Ayrıca bazı üniversitelerin bazı bölümlerinde İngilizce eğitimi mevcuttur. Ancak İngilizce eğitim seviyesi düşük olan Ukrayna üniversitelerinde İngilizce bölümler tercih edilmemektedir. Danışmanlarımızın sizler için tavsiyesi kesinlikle Rusçadır.


SORU:
Üniversite Eğitimi Almak İçin Ne Gereklidir.?


CEVAP:
Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimi almak için lise diploması yeterlidir. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler istedikleri bölüme kayıt yaptırabilirler.


 

SORU:
Genel Yaşam Koşulları Maliyeti Ne Kadardır?
 

CEVAP:
Ukrayna’nın Kiev dışındaki şehirlerde yaşam maliyetleri ortalama 250- 350 dolar arasındadır. Bu fiyata dahil olanlar yeme içme, ulaşım vs gibi temel ihtiyaçlardır. 
 
Öğrenci extra yaptığı harcamalarda bu fiyatın üzerine eklemesi gerekir.
 


 

SORU:
Yurt Olanakları Var mıdır?       
 
CEVAP:
Ukrayna'da hemen hemen tüm üniversitelerin kendine ait yurtları mevcuttur. Yabancı öğrenciler çok makul fiyatlara bu yurtlarda  kalabilmektedir. Yurtlar çok ucuz olmasına rağmen fiziki şartları yeterli değildir. 

Yurtlar iki kısımdan oluşmaktadır.  Birincisi her odada tuvalet, banyo mevcuttur. Sadece mutfak ortak kullanımdadır. 
 
Not: Ukrayna'da Yurtlar iyi koşullarda değil genelde öğrenciler yurtları beğenmediklerinden ev kiralamaya gidilmektedir.SORU: 
Ev Kiralayabilirmiyim?

 
CEVAP:
Ev bulmanın'da çok zor olduğu Ukrayna'da bu işleri Emlakçılar tarafından bulunmaktadır.  Ancak evi bulan Emlakçılar ücret olarak ev fiyatının yarısını istemektedir.

Kısaca ilk ay emlakçıya para ödeyeceksiniz. Diğer ay emlakçı parası olmadan ev sahibine kirayı ödeyebilirsiniz.

Ukraynada'ki evlerin tek avantajı tamamen eşyalı olmalardır. 

Eğer Avrupa standartlarında ev istenilirse bu evlerin fiyatları 300-400 Dolar arasına değişmektedir.
 
Danışmanlarımız sizlere ev bulma konusunda yardım edeceklerdir.SORU:
Lisans tamamlayabilirmiyim?
 
CEVAP:
Türkiye'de önlisans okumuş öğrenci arkadaşlar için lisans tamamlama imkanı bulunmaktadır. Hazırlık eğitimini aldıktan sonra bölümünüze göre herhangi bir üniversitenin 3. veya 2. sınıftan başlama imkanınız vardır. Üniversiteleri hazırlık dil eğitiminden sonra kaçıncı sınıftan başlayacağını yapacağı inceleme sonucu belli olur.


İlk başta kaçıncı sınıftan başlayacağının garantisi yoktur.
 


 

SORU:
Sözel bölüm mezunuyum mühendislik veya tıp okuyabilirmiyim?
 
CEVAP:
Türkiye'de hangi lise mezunu olursanız olun Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü sınav şartı aranmadan okuyabilirsiniz.
 


 

SORU:
Üniversitelerde diğer ülke vatandaşlardan varmı?
 
CEVAP:
Ukrayna üniversitelerinde çok fazla yabancı öğrenci bulunmaktadır. Bu sayede diğer kültürleri tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.
   SORU:
Üniversite kayıtları için ne zaman başvurmalıyım?
 
CEVAP:
Üniversite kayıtları için en ideal zaman temmuz-ağustos ayı içerisindedir. Bu süreçte danışmanlarımız davetiyenizi alıp Türkiye'ye göndermesi ve diğer evrakları tamamlamak zaman alacağı için okul başlamadan 1 ay önce işlere başlamak avantajdır.
 


 

SORU:
Rusça hiç bilmiyorum iletişim nasıl sağlayabilirim?
 
CEVAP:
Ukrayna'ya vardığınızda danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.
 
Üniversiteye kayıt olduktan sonra okulda sürekli derslere giderek Rusçayı öğrenmeye başlayacak dönem sonunda temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar dil bilgisine sahip olacaksınız.
 


 

SORU:
Ukrayna Ünivesitelerinde ingilizce eğitim varmıdır?
 
CEVAP:
Ukrayna üniversitelerinde bazı bölümlerinde İngilizce eğitimi verilmektedir. Ancak İngilizce eğitimi çok kaliteli olmadığından dolayı öğrenciler Rusça tercih etmektedir.


 

SORU:
Üniversite okurken çalışma imkanı varmıdır?
 
CEVAP:
Üniversite okurken yasal olarak çalışma imkanınız bulunmamaktadır. Zaten ilk yıl dil bilmediğiniz için çalışma şansınız çok azdır. İlerleyen zamanlarda part-time işler yapabilirsiniz. Ancak çalışan kişilere ödenen maaş çok düşüktür. 
 


 

SORU:
Ukrayna Üniversitelerinde ne kadar Türk öğrenci eğitim alıyor?
 
CEVAP:
Türkiye ile Ukrayna Milli Eğitim Bakanlıkları arasında 1999 yılında işbirliğine başlamış ve  eğitimde uyumluluk sağlamayı amaçlamaktadır. Şuan itibarıyla Ukrayna'da 3500'in üzerinde Türk öğrenci okumaktadır.
 


 

SORU:
Türkiye'den Ukrayna'ya Nasıl Gidebilirim?
 
CEVAP:
Ukrayna Odessa'da sizleri danışmanlarımız havaalanında karşılayacaklardır. Ukrayna’ya gelirken havaalanında evraklınızı kesinlikle yanınızda bulundurunuz. Uçak biletini dönüş almak zorundasınız. Önceki dönemlerde çok pahalı olan uçak biletlerini artık çok ucuza bulmak mümkündür. Özellikle açık bilet fiyatları çok indirim olmuştur. 
 
Türk Hava Yolları, Aerosvit ve Onur air'dir. Onur air ile uçak bileti yaklaşık her şey dahil ortalama 70 – 150 Euro arasındadır..


 

SORU:
Türkiye'deki bankamatik kartımla Ukrayna'dan para çekebilirmiyim?
 
CEVAP:
Ukrayna'da Türkiye’deki herhangi bir bankaya ait bankamatik kartıyla para istediğiniz ATM makinelerinden çekebilirsiniz. Ancak Ukrayna'da para çektiğinizde belli bir ücret kesinti yapılmaktadır.