Plovdiv Teknik Üniversitesi

 


Plovdiv Teknik Üniversitesi; 


Plovdiv Teknik Üniversitesi Sofya Teknik Üniversitesinin Şubesidir.


Tahsil ve Liam Bakanlığı tarafından tasdikleşen ihtisaslara göre öğrenci ve uzman eğitmekte.  Dershaneler ve laboratuarlar 4 ders binasında bulunmaktadır. Laboratuarlar çağdaş cihazlar ve bilgisayarlar ile donatılmışlardır. Şubemizde bilgisayar ile 24 saat internet ve e-mail kullanmak mümkündür.


Çağdaş istenirlere uyarak Akademi Kurulunun ayırımına göre üniversitelilere ayni anda temel ihtisasları ile birlikte Diploma Sonu ihtisaslaşma veya ek mesleki ihtisaslaşma imkanları yaratılmıştır. Böyle öğrenim daimi surette okunan merkezlerde de yapılır.
 
Şubenin zengin kütüphanesinde her çeşit teknik ve özel mesleki edebiyat mevcuttur. Poligrafi takımı ise ihtiyaçlara uygun ders kitapları, ayrı dersler, seminer kurs projeleri, laboratuar alıştırmaları, sınıf projeleri gibi yardımcı vasıtalar çıkarmakta. Şubenin modern yemekhaneleri vardır.


Üniversite’de öğrenci yurdu mükemmel yasam şartlarına sahiptir. Yatak odalarında telefon ve internet ağı mevcuttur. Üniversitelilere, spor faaliyetlerini geliştirebilmeleri için gerekli şartlar sunulmuştur.


Şubenin Amerika, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, İspanya, Rusya, Fransa, Kuzey İrlanda, Yunanistan, İtalya ve saire Üniversiteleri ve firmalar ile karşılıklı sıkı ilişkileri mevcuttur. Bu bağlılıklar vasıtası ile öğretim süreci çağdaşlığa uygun yenileme ve Avrupa Birliği Devletlerine uygun bir eğitim uygulamaktadır.

 


Bölümleri; 


Elektronik ve otomatikleştirme fakültesi;

 


Fakülte 1986 yılında kurulmuştur. Burada mühendis olarak su uzmanlar yetiştirilir:
 
Bilgisayar Mühendisliği 

 


Bölümün eğitim amacı bilgisayar sistemleri – kullanma, bakım, yapım ve tasarlamak alanında, bilgili ve becerili uzmanlar yetiştirmek.

Haberleşme Tekniği ve Teknolojileri

 


Üniversiteliler, mühendislik temel bilgileri almakla beraber, hususi radyo tekniği, televizyon, bilgi isleme ve malumat verme, optik ve lazer komünikasyonları, mobil komünikasyonları gibi kolları benimserler.
 
Elektronik – Mühendisliği


Üniversiteliler elektronik sistemleri, kontrol ve yönetimi, endüstri ve tip elektroniği, optoelektronik ve lazer tekniği modülleri arasında tercihini yapabilirler.
 
Otomasyon, Enformasyon ve Yönetim Tekniği Uzmanı
 
Basari ile bitirenler – Proje hazırlama ve mühendislik şirketlerinde yapım ve isletme, servis bürolarında ve tüm ekonomi kollarında çalışabilirler
 
Elektrik Teknikleri
 
Çağdaş yasamda elektrik enerjisinin tüm alanlarında klasik ve modern şekilde kullanımı ve tatbiki bilgilerini içine alır.
 
Makina ve Alet Yapımı Fakültesi
 
Fakülte 1986 yılında kurulmuştur. Burada mühendis olarak su kollarda uzmanlar yetiştirilmekte:


Makine ve Alet Yapımı Uzmanlığı 
 
Üniversiteliler, su modüllerden tercihini yapabilirler:  denetim, ölçme tekniği, prensiz teknoloji, hususi alet yapımı, silah ve cephane yetiştirici ihtisaslığı.
 

 

Makina İnşaat Tekniği ve Teknolojisi Uzmanlığı


Bu uzmanlığı bitirenler incelemeye, tetkik etmeye, projelemeye, teknolojik süreçleri hazırlamaya, imal etmeye, tafsilat ve düğümlerde modernize etmeye, kullanmaya, metal kesici ve metal ile çalışan makineleri tamir ve otomatik hale getirmeye hazırlanırlar.
 

Nakliyat Tekniği ve Teknolojisi Uzmanlığı

Bu uzmanlığı bitiren üniversiteliler iç yanışlı motorlar, otomobil tekniğinde, karada yurdu savunma nakliyat sanayide, kuruculukta ve tarım makinelerinde projeleme, tetkik etme ve tamir sahalarında uzman olarak yetiştirilir.

 


Uçakçılık Tekniği ve Teknolojisi Uzmanlığı


Bu uzmanlığı bitiren üniversiteliler Hidra ve Aerodinamik alanında, uçan cihazı projeleme ve denetlemeler sahasında derin ve geniş bilgilere sahip olurlar.

 


Endüstri Mühendisliği ( İngilizce )

 


Bu uzmanlık çağdaş dünyamızda yüksek tahsil pratiğinde en aranan bir meslektir. Beş yönetim sisteminde: pazarlama, inovasiyon, maliye, üretim ve personel ve  yeni tip yöneticisi yetiştirmek.
 

Poligrafi Uzmanlığı 


Okuyup bitiren kadrolar Poligrafi tekniği alanında çalışma ve yönetim için hazırlanmaktadır. Poligrafi Makinelerinde projeleme, icat karlar yetiştirme, yeni teknolojiler tatbik etmek, denetimler yapma, dizayn, basın önü çalışmalar( metinler çalışma) sahalarında derin ve geniş bilgi sahipleri olarak yetişirler.


Yurt İmkanları;


Öğrenci yurtlarında konaklama ücreti aylık 70 € civarındadır, bu ücrete ısınma ve elektrik ücreti dahildir. Telefon ve Internet imkanlarına sahip 2 ve 3 kişilik odalar bulunmaktadır.

 

 
Yaşam giderleri;


Aylık Ortalama Yaşam Giderleri Yurt Dahil 200 – 250 Euro Civarındadır.


Yıllık Öğretim Ücretleri;
 

Hazırlık  3000 Euro

Lisans 3000 Euro