İslam Azad Üniversitesiİslam Azad Üniversitesi İran'da köklü geçmişe sahip dünyaya açılan en  kapsamlı üniversitesi olan İslami Azad Üniversitesi çok büyük imkanlara sahip olmaktadır. İran’ın eski Cumhurbaşkanı Ayetullah Humeyni’nin büyük desteği ile kurulan üniversitenin ülke genelinde yüzlerce şubesi bulunmaktadır. İran’da eğitim alanında önemli bir yere sahip olan İslami Azad üniversitesi siyasal ve toplumsal yaşamda  meydana gelen dönüşümlerde de  etkili olmuştur. Dünya raporu 2020 en iyi küresel üniversiteler sıralamasında 610. Asya sıralamasında ise 69. sıradadır.

Son dönemler de ise İran’ın güç kaynağı olarak bölgesel olarak açılımı hedefleyen üniversitenin ilk sırada yer alan şubesi Tebriz İslami Azad Üniversitesi şubesidir. Geniş imkanlara sahip olan kurum ülkedeki farklı sektörlerle ortak projeler yürütmektedir. Üniversiteye bağlı bazı kampüsler adeta ayrı bir üniversite özelliği taşımaktadır.

Yüksek eğitim standartları, üniversite avantajları göz önüne alındığında her birimi ayrı bir üniversite gibi işlev gören kurumun 11 Uluslararası Şubesi bulunmaktadır. İslami Azad Üniversitesinde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler İngiltere Oxford’da şubesinden ingilizce dil belgesi alabilmektedirler.

Öğrenim ücretleri gayet  uygun olan üniversite sadece yüksek eğitim alanında değil temel eğitim alanında da çalışmalar da bulunmaktadır. Orta Doğu’da bilim konusunda en iyi üniversiteler arasında ilk sırada yer alan üstün üniversite statüsündeki İslami Azad Üniversitesi’ne her yıl binlerce öğrenci kayıt olmaktadırlar.

İran’da 400’ün üzerinde kampüs ve araştırma merkezi mevcuttur. Dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencileri de ağırlayan üniversite kurumu ayrıca  hastane, atölye, spor tesisi, laboratuvar dinlenme tesisine sahiptir. Yıllık 300 Dolar’dan başlayan ücretlerle birçok bölümde eğitim görebileceğiniz kurum öğrenciler açısında sayısız avantaja sahiptir. İranda birçok şehirde okuyabilmek mümkündür. Şehir güvenliği yaşam şartlarının uygunluğu açısından Tebriz  daha avantajlıdır.

İran Tebriz Yaşam Şartları Hakkında

Medeniyet ve kültür merkez, olan Tebriz üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için avantajlı bir  şehirdir. Türk insanını çok seven Tebriz halkı sıcak ve misafirperverdir. Kendi evlerini öğrencilere açmaktadırlar. İstediğiniz saatte rahatça dolaşabileceğiniz güvenli şehir Tebriz sokaklarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Anadili Farsça olmasına rağmen halkın büyük bir kısmı Türkçe konuşması nedeniyle birçok kişi ile rahatlıkla anlaşabilmek mümkündür. Tebriz’in %94’ini Türkler oluşturmaktadır. Azerice ve Türkçe karışımı olan dillerinde eski Türkçe kelimeler oldukça yaygındır. Tebriz Türkçesi yada şivesi çok rahat bir şekil de anlaşılabilmektedir. Yeme içme maliyetleri ülkemiz fiyatları ile kıyaslandığında neredeyse üçte biri kadardır. Enlerin üniversitesi olan İslami Azad üniversitesinde eğitim gören öğrenciler ekonomik olarak zorluk çekmeden uygun maliyetlerle yaşam giderlerini karşılayabilirler.

Ev kiraları aylık 15 Dolar ile 150 Dolar arasında değişiyor. Taksi fiyatları 2-5 Tl civarındadır. Fazla sayıda kuaför, restoran, kafe ve tesisin yer aldığı şehirde öğrenciler keyifle vakit geçirebilirler. Doğalgaz elektrik ve su maliyetlerinin aylık olarak 5 Dolar’ı geçmediği şehirde yaşam şartları öğrenciler için oldukça idealdir. Düşünülenin  aksine İran’da çok şık giyimli modaya önem veren kadınlar görebilirsiniz.
Tebriz’de et yemekleri  kesinlikle tadılması gereken lezzetler arasındadır. Et fiyatları ve ev kiraları çok uygundur. 1 kg çay ortalama 20 Tl’dir. Sandwich 3 Tl melemen 2.5 Tl, Börek kilosu 12 Tl civarındadır.

Dünyanın en büyük kapalı çarşısı olan Tebriz Bazaar görmeniz gereken yerler arasındadır. İran sokaklarında karşınıza küçük ama etkileyici meydanlar çıkabilmektedir. Yaşam şartlarının ekonomik ve ucuz olduğu bu tarihi ve kültürel şehirde öğrencilere evlerini açan çok sayıda Tebrizli ile karşılaşmanız mümkün olabilmektedir.

Türkiye’ye Olan Yakınlık Konusun da

Ülkemizin güney doğusunda yer alan ve sınır komşusu olan İran’da eğitim görmeyi düşünüyorsanız uçakla yaklaşık 2 saatte ülkeye olan yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Ülkeler arası mesafe 2316 km’dir. Uygun maliyetlerle İstanbul- Tebriz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Ülkemize yakın coğrafyada yer alan İran’da üniversite eğitimi almayı düşünen gençler seyahat masrafları için büyük maliyetler ödemek zorunda kalmayacaklardır. İran konumunda saat, Türkiye’den 1,5. saat ileridedir. Saat farkının az olması ve düzenli uçak seferleri olması nedeniyle İran Tebriz ulaşım bakımından çok avantajlı bir şehirdir. Ailelerini ziyaret etmek isteyen öğrenciler sıkça seyahatlerini gerçekleştirebilmek mümkündür.

İran ve Tebrizde Türk Nüfusu

İran nüfusunun çoğunluğunu Türkler’den oluşmaktadırlar. Dünya bankası ülke profilleri incelendiğinde ülkenin yaklaşık yüzde 42’sini Türklerin oluşturduğu görülmektedir. Resmi verilere göre 2 milyon Türk nüfusu resmi olmayan verilere göre ise 3.5-4 milyonun üzerinde İran Türkleri olduğu görülmektedir.

Ülke de Türk sayısı Türkçe konuşan sayısının fazla olması nedeniyle hiç yabancılık çekmeden İran’da üniversite eğitimi alabilmek mümkündür. Türkleri çok seven İran halkı öğrencilerin şehre kolayca adapte olmasını sağlamaktadırlar.

Tebriz Yemekleri Kültürü ve Çeşitleri

Orta Doğu’nun en lezzetli mutfaklarından biri olan İran mutfağı lezzetleri Türk mutfağı ile benzerlik göstermektedir. Özellikle et ve pirinçle yapılan yemekler başta olmak üzere sebze meyve ağırlıklı lezzetlerden oluşan İran mutfağında zıt lezzetleri bir arada bulabilmeniz mümkündür.

Yiyenleri mest eden bir yiyenin tekrar yemek isteyeceği özel lezzetlerin bir arada olduğu İran mutfağında kebap çeşitleri de dillere destandır. Patatesli Çilav Kebap Soltani, Zereshk Pilavı, Binab kebabı, Tebriz köftesi ve İran kurabiyesi yöresel lezzetlerdendir.

Pirinç en çok tüketilenler arasında yer aldığı için yüzlerce çeşit pirinç pilavı yapılmaktadır. Sangak adı verilen bizim pidelerimizi andıran ekmekleri bulunmaktadır. Çay kahve ve nargile en çok tüketilenler arasındadır. Nargile sipariş ettiğinizde yanında 1 demlik çay gelmektedir. Üstelik bu muhteşem ikilinin ücreti 3.75Tl’dir.

İslami Azad Üniversitesi En Popüler Bölümler

400’den fazla kampüsü olan dünyanın en büyük üniversitesi İslami Azad üniversitesinde eğitim görmek isteyen öğrenciler tıp, veterinerlik, diş hekimliği, hukuk, mimarlık, mühendislik alanlarında kaliteli üst standartlarda eğitim alabilirler.

Dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan üniversiteden mezun olanlar tüm dünyada geçerliliği olan beyaz diploma sahibi olmaktadırlar. Kendi araç gerecini üreten üniversitede 100’den fazla tıp fakültesi 85’den fazla diş hekimliği fakültesi,80’den fazla eczacılık ve 60 üzerinde her mühendislik dalından fakülte yer almaktadır. En popüler bölümlerde en uygun maliyetlerle eğitim görebilme avantajı sağlayan üniversite hayal ettiğiniz bölümde sınavsız üniversite okuma imkanı sunmaktadır. Lisans bölümlerinin birçoğunda 200 Dolara eğitim görebilmeniz mümkün olmaktadır.

İslami Azad Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Mezunlarına Müjde

Köklü akademik geçmiş ve yüksek eğitim kalitesine sahip İslami Azad üniversitesi meslek yüksek okulu mezunlarına lisans tamamlama dikey geçiş imkanı sunmaktadır. Sağlık bölümü mezunları ameliyathane ve anestezi lisans tamamlama yapabilirler.

2 yıllık önlisans inşaat mezunları inşaat mühendisliği alanında laboratuvar mezunları veterinerlik alanında, harita teknikerliği mezunları mimarlık alanında dikey geçiş yaparak lisans mezunu olabilirler.
Üniversite eğitimi almak için en fazla tercih edilen üniversiteler arasında yer alan İslami Azad Üniversitesi lisans, yükseklisans, doktora programlarında eğitim almak isteyen öğrenciler için birçok avantaj sağlamaktadır. Uzman öğretim görevlisi kadrosu yurt burs imkanları ve uygun harç ücretleri ile ideal bir kurumdur.

İslami Azad Üniversitesi Dünya Sıralamasındaki Yeri

Dünyanın en seçkin üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteen öğrenciler dünyada en iyi ilk 1000 üniversite sıralamalarına dikkat etmektedir. Dünyanın en büyük ve kapsamlı üniversitelerinden olan İslami Azad Üniversitesi yüksek standartlarda eğitim veren bölümleri ile de dünya sıralamasına girmiştir. Dünya CTWS LEİDEN sıralamasında en iyi üniversiteler arasında 610. Sırada yer almaktadır.

Bilim alanında ve eğitimde en mükemmeli yakalamayı hedefleyen İran İslami Tebriz Azad üniversitesi birçok bölüm eğitiminde öncü olmaya devam etmektedir. En iyi şekilde akademik ve bireysel gelişime katkı sağlamak için değişen koşullara hızla uyum sağlayan yenilikçi kadrosu ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olmayı sürdürmektedir.

Seçtiğiniz alanda en yüksek sıralamalara sahip üniversitelerde eğitim almanız sizin için en iyisi olacaktır. Tıp alanında 400. diş hekimliği alanında 300. makine mühendisliği alanında 36. inşaat mühendisliği alanında 53. bilgisayar mühendisliği alanında 200. entrümental mühendisliği alanında 33. Sırada yer almaktadır.

İslami Azad Üniversitesi Tüm Dünyada Geçerli Beyaz Diploma Veriyor

Ucuz harç ücretleri ve uluslararası yüksek standartlarda üniversite eğitimi avantajları ile ön plana çıkan İslami Azad Üniversitesi mezunlarına tüm dünyada geçerli beyaz diploma vermektedir. Bünyesinde çok uluslu öğrenci barındıran üst standartlarda eğitim veren üniversiteden mezun olanlar iş başvurusu sırasında çok uluslu bir eğitim almanın avantajını yaşayacak ve zorluk çekmeyeceklerdir.
Beyaz diploma tüm dünya ülkelerinde geçerli olması nedeniyle mezun olanlara birçok ayrıcalık sağlamaktadır. Siz de İslami Azad üniversitesinde lisans eğitimi alarak ve geleceğinizi garanti altına almak istiyorsanız Marmara yurtdışı eğitim danışmanlığı firmamız ile iletişime geçebilir ve kayıt işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

İran İslami Azad Üniversitesinde Okumanın Avantajları

Dünya çapında takdir görülen ve kabul edilen bir lisans eğitimi almak istiyorsanız İran İslami Azad üniversitesinde okumayı tercih edebilirsiniz. Öğrencilerin hayallerini süsleyen bölümlerde uygun maliyetlerle eğitim alabilecekleri okulda alanında uzman profesör ve doçent görev yapmaktadır. Uluslararası standartlarda kriterlerin benimsendiği kurumda pratik eğitime önem verilmekte ve öğrencilerin iş hayatına mesleki bilgilerle donanmış olarak atılmaları sağlanmaktadır.
Özgeçmişiniz göz doldursun istiyorsanız İran’da eğitim alarak kendinizi en iyi şekilde geliştirebilir mezun olduğunuzda çok uluslu şirketlerde çalışma imkanı bulabilirsiniz. Modern laboratuvarlar ve araştırma merkezleri alanında en iyi bölüm eğitimleri ve kampüsleri ile en iyi imkanlarda üniversite eğitimi alabilirsiniz.

İslami Azad Üniversitesi Öğrenci Yurtları

İran İslami Azad üniversitesi öğrencilere konaklama ve yurt imkanları konusunda oldukça avantaj sağlamaktadır. Ülkede yurt ücretleri aylık 30-40 Dolar arasında değişmektedir. Ayrıca evlerin kira ücretleri de çok ucuz ve ideal fiyatlara sahiptir. Yurt odakları tek kişilik iki ve üç kişilik şeklinde farklı gruplara ayrılmıştır.

Aylık yaşam giderleri 100-150 Dolar arasında değişmektedir. Kira ücretlerinin oldukça düşük olduğu ülkede üniversiteye yakın ev kiralayabilirsiniz. Kiralayacağınız evin okula yakınlığı büyüklüğü ve konumuna göre fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Devlet yurtları ve özel yurtlarda çok cazip maliyetlerle konaklayabilirsiniz.

İslami Azad Üniversitesi Tıp Fakültesi

İslami Azad üniversitesi tıp fakültesi eğitim süresi 7 yıldır. Amerikan modeli tıp eğitimi mevcuttur. Tıp teknolojilerinde Şangay’da ilk 400’de yer almaktadır. Arge merkezi bulunan üniversitede dünyaca tanınmış profesörler eğitim vermektedir.

Beyin Cerrahi konusunda Azad üniversitesi en iyi üniversiteler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. En iyi plastik cerrahların olduğu ülkedir. 110’un üstünde tıp fakültesi bulunmaktadır. Tıp ve sağlık bölümleri yıllık harç ücreti 1500 Dolar’dır. Dünyanın en büyük üniversitesi niteliğindeki kurumda YÖK standartlarına göre denklik verilmektedir.

İslami Azad Üniversitesi Veterinerlik – Eğitim Süresi 6 Yıl

Veterinerlik alanında dünyada bir numara olan İslami Azad üniversitesi direk doktor olarak mezun etmektedir. Amerikan modeli eğitim sistemi olan gelişmiş bir kampüse sahip üniversitede veterinerlik fakültesi eğitim süresi 6 yıldır. Türkiye ve Avrupa’da geçerli diploma sahibi olmaktadır.

İslami Azad Üniversitesi Diş Hekimliği – Eğitim Süresi 6 Yıl

Diş hekimliği lisans süresi 6 yıldır. 4 yıl temel eğitim 2 yıl hastanede çalışma şeklinde uygulamalı eğitim görülmektedir. Uluslararası birçok şirket ile ortak projeler yürüten üniversite dünyada bir numaradır. İslami Azad üniversitesi İran üniversitelerinin yarısını kapsamaktadır. Dünya sıralamasında yer alan üst standartlarda eğitim veren kurumdan mezun olan diş hekimleri birçok avantaj sahibi olmaktadır.

İslami Azad Üniversitesi Eczacılık – Eğitim Süresi 6 Yıl

Son derece uygun ülke İran’da ekonomik harç ücretleri ile eczacılık bölümü okuyabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Prestijli kurumda hayallerinizi gerçeğe çevirmek için Marmara yurtdışı eğitim danışmanlığı ile iletişime geçebilir ve destek talebinde bulunabilirsiniz. Tonlarca para ödemek yerine dünyanın en iyi kampüslerine sahip üniversitede eczacılık lisans programında eğitim alabilir mezun olduğunuzda tüm dünyada geçerli bir diploma sahibi olabilirsiniz. 80’in üzerinde eczacılık fakültesinin yer aldığı şehirde yurtdışı eğitimi deneyimini yaşayabilirsiniz.

İslami Azad Üniversitesi Hemşirelik – Eğitim Süresi 4 Yıl

Eğitim kalitesi ile dikkatleri üzerine çeken İslami Azad üniversitesi hemşirelik alanında dünya çapında saygınlığı olan kurumlar arasındadır. Düşük ücretler ile İran’da hemşirelik eğitimi alabilme şansını mutlaka değerlendirmelisiniz. Türk öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversitede hemşirelik alanında kendinizi geliştirmenize ve iyi bir kariyere ulaşmanıza imkan sağlamaktadır.

İslami Azad Üniversitesi Hukuk Fakültesi – Eğitim Süresi 4 Yıl

Sosyal olanakları düşük eğitim ücretleri ile beklentilerinizi karşılayacak olan İslami Azad üniversitesinde istediğiniz meslekte kariyer elde edebilirsiniz. Hukuk alanında adından oldukça söz ettirmiş ve birçok çalışmaya imza atmış dünyaca ünlü akademisyenlerin görev yaptığı üniversite meslek hayatına atılmanızda büyük avantaj sağlamaktadır. Genel hukuk ve İslam hukuku olmak üzere 2 farklı hukuk alanı bulunmaktadır. Eğitim süresi 4 yıldır.

İslami Azad Üniversitesi Elektrik Mühendisliği – Eğitim Süresi 4 Yıl

Geleceğinizi şansa bırakmayın. Her yıl binlerce mezun veren köklü ve prestijli üniversitede elektrik mühendisliği alanında lisans eğitimi alarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Sahip olacağınız beyaz diploma ile farklı birçok avantaj elde edebilir dünyanın her ülkesinde çalışabilme avantajı yakalayabilirsiniz.

İslami Azad Üniversitesi Makine Mühendisliği – Eğitim Süresi 4 Yıl

En iyi üniversite olanaklarına sahip İslami Azad Üniversitesinde üst seviyede Makine mühendisliği eğitimi alabilirsiniz. Gelişmiş eğitim sistemine sahip saygın üniversitede makine mühendisliği alanında mezun olduğunuzda meslek hayatınızda her kapı önünüzde kolaylıkla açılacaktır. Deneyimli akademisyen kadrosu ve mesleki anlamda kendinizi tam olarak geliştirmenizi sağlayan kaliteli eğitimi ile İran Tebriz İslami Azad üniversitesinde eğitim almak kaçırılmaması gereken bir avantajdır.

İslami Azad Üniversitesi İnşaat Mühendisliği – Eğitim Süresi 4 Yıl

Dünya genelinde ciddi anlamda saygınlığı olan İran İslami Azad üniversitesinde inşaat mühendisliği eğitimi alarak saygın bir diploma sahibi olabilirsiniz. Ülkemizde de denkliği kabul edilen bir diploma sahibi olmak inşaat mühendisliği lisans programında eğitim görmek için elinizi çabuk tutmalı uygun fiyatlı ve erken kayıt avantajlarından yararlanmalısınız. İnşaat Mühendisliği Eğitim süresi 4 yıldır. Gelişmiş olanakları ile öğrencilerin dikkatini çeken kurumda inşaat mühendisliği alanında eğitim alabilmek için yapmanız gereken oldukça basit Marmara Yurtdışı Eğitim danışmanları ile iletişime geçmek yeterli olacaktır.

İslami Azad Üniversitesi Mimarlık – Eğitim Süresi 4 Yıl

İran’da İslami şartlara uygun olarak uygun fiyatlarla üst standartlarda mimarlık eğitimi alabilmeniz mümkün. Her yıl çok sayıda genci eğitim hayallerine kavuşturan İslami Azad üniversitesinden mezun olduğunuzda dilerseniz ülkemizde yada farklı birçok ülkede işe girebilme imkanı elde edebilirsiniz. Mimarlık fakültesi eğitim süresi 4 yıldır. Gelecekte size saygınlık kazandıracak bir meslek olan mimarlık alanında eğitim için İran Tebriz Azad üniversitesini tercih etmeniz oldukça ideal olacaktır.

İslami Azad Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği – Eğitim Süresi 4 Yıl

Bilgisayar mühendisliği alanında gelecek planları olan gençler en kaliteli eğitimi almak için İran Azad üniversitesini tercih edebilirler. Hem kaliteli hem de üst seviyede bilgisayar mühendisliği eğitimini İran Tebriz’de alarak dünya genelinde saygınlığı olan üniversiteden mezun olabilir ve geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Sadece lise diplomanız ile sınavsız kayıt imkanlarından yararlanarak bilgisayar mühendisliği alanında uygulama ağırlıklı kaliteli mesleki eğitim alabilirsiniz.

İslami Azad Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği – Eğitim Süresi 4 Yıl

İran’da son derece iddialı okul öncesi öğretmenliği eğitimi alabilir ve çok rahat keyifli bir öğrencilik dönemi geçirebilirsiniz. Dünyada eğitim anlamında sayılı kurumlardan biri olan İslami Azad Üniversitesinde Okul Öncesi Öğretmenliği alanında eğitim görebilmeniz için lise mezunu olmanız yeterlidir. Uygun maliyetlerle İran’da tam teşekküllü bir üniversitede lisans eğitiminizi tamamlayabilir hem de yeni kültürler tanıyabilirsiniz.

Siz de hayallerinizi gerçekleştirmek ve geleceğin saygın mesleklerinden birinde üniversite eğitimi almak istiyorsanız Marmara yurtdışı eğitim danışmanlığı bu konuda size destek olacaktır. Kayıt yaptırmak istediğiniz bölümü belirleyin gerisini uzman danışmanlarımıza bırakın. İyi bir gelecek için İran’a giderek yeni kültürler tanıyabilir ve iş hayatına en güzel şekilde hazırlanabilmenizi sağlayan eğitimler alabilirsiniz. İran yaşam şartları, konaklama ücretleri, harç ücretleri, ulaşım ve farklı birçok konuda merak ettiğiniz yada aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını size itina ve büyük bir titizlik ile sunacak uzman danışmanlarımıza destek talebinde bulunabilirsiniz.GÜNCEL FİYATLAR İÇİN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ.