Bosna Hersek Eğitim Soru & CevaplarıBosna Hersek Üniversiteleri Hakkında Merak Ettikleriniz

SORU: Bosna Hersek'te herhangi bir üniversiteden alınan diplomanın Türkiye'de denkliği varmı'dır. ?

CEVAP: Denklik Bilgi için 
https://okultanima.yok.gov.tr E- Devlet üzerinden giriş yaparak Üniversitelerin tanınıp, tanınmadığını anında öğrenebilirsiniz.SORU: Lisedeki bölümüm sayısal, sözel, eşit ağırlık, meslek lisesi veya sağlık lisesi Bosna Hersek’te hangi bölümlerde okuyabilirim?

CEVAP: Bosna Hersek Üniversitelerinde alan ayrımı yapılmaksızın istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz.
SORU: Bosna’da hayat şartları nasıldır. Aylık ortalama ne kadar masrafım gider?

CEVAP: Bosna Hersek’te yemek, barınma vs. aylık ortalama 250 – 350 Euro ile hayatınızı sürdürebilirsiniz.SORU: Bosna Hersek’e nasıl gidilir? Ulaşım fiyatları ne kadardır?

CEVAP: Bosna Hersek’e uçak ile gidebilirsiniz Türk Hava Yolları düzenli gidiş geliş bulunmakta, Ortalama uçak biletleri 140-170 Euro arasında değişmektedir.SORU: Öğrenciye verilen liçna kartının/oturma izninin süresi ne kadar olacak?

CEVAP: Öğrenciye ülkeye ilk gelişte 3 aylık ücretsiz oturma izni verilir, bu 3 aylık oturma izni bitmeden oturum işlemleri yapılmalıdır ve 1 yıllık oturum hakkı elde edilir, bu işlemlere de ortalama 180 Euro ödenmektedir.SORU: Türk öğrenciler Bosna’daki hastanelerden ücretsiz yararlanabilirler mi? SGK sigortaları Bosna'da geçerlimi?

CEVAP: Öğrenciler Türkiye’deki sigortalardan faydalanamazlar ancak Bosna’da belirli ücretler ödeyerek Yıllık sağlık sigorta poliçeleri alarak ödedikleri ücretlerini özel sigorta şirketlerinden alabilirler. Ortalama bir yıllık özel sağlık sigorta ücreti 45 Euro'dur.SORU: Şuanda Türkiye’den Bosna’da eğitim almak için giden ortalama T.C. uyruklu öğrenci sayısı kaçtır?

CEVAP: Ortalama 1500- 2000 öğrenci bulunmaktadır.SORU: Biz Bosna’da eğitim alırken ailelerimiz bize nasıl para gönderebilir?

CEVAP: Bosna Hersek’e gitmeden önce Türkiye'deki herhangi bir bankadan TL hesabı açarak, üzerinde mastercard veya visa amblemi olan bankamatik kartınızdan Bosna’da bulunan tüm banka atm'lerinden anında Bosna Markı olarak para çekebilirsiniz 

Öğrencinin Bosna’da Ziraat bankasında bulunan hesabına direk havale yapılabilir.SORU: Şehir içi ulaşım nasıl sağlanmaktadır?

CEVAP: Şehir içi ulaşım için tramvay ve halk otobüsleri kullanılır, sınırsız biniş hakkı olan aylık kartlar için 25 Euro ödeniyor.SORU: Bosna Hersek halkı hangi dili kullanıyor?

CEVAP: Nüfusun tamamı kendi dilleri olan Boşnakça konuşuyor, bunun yanı sıra nüfusun yüzde 80’i İngilizce konuşmaktadır.