Plovdiv
Plovdiv

Plovdiv Hakkında 
 
Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’dan sonra en büyük şehri olan Plovdiv (FİLİBE), Türkiye Kapıkule sınır kapısına 150 km uzaklıkta olup şehrin nüfusu 700.000 civarındadır.

Şehir kültür, ekonomi ve fuarlar şehri olup ayrıca bir Üniversiteler şehri olarak da tanımlanmaktadır.

Şehir tarih açısından da çok zengin bir tarih mirasına sahiptir. Tarihi kalıntılar şehrin İstanbul ve Roma şehirlerin de daha eski bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.
 
Plovdiv Valisi Göka Hadjipetrov'un 'Benim şehirle ayrı bir bağım var. İleride de ailem ile birlikte burada devamlı olarak yaşamayı düşünüyorum' dediği Plovdiv, Sofya'dan sonra Bulgaristan'ın en büyük şehri ve kültür merkezidir.

Türkiye'nin İstanbul ve Bursa şehirleri ile 'kardeş' olan Plovdiv'i, Belediye Başkanı İvan Çomakov şöyle özetliyor: 'Avrupa'yı Asya ile Kuzey'i Güney ile bağlayarak önemli yol kavşağı teşkil eden Plovdiv, büyük imkanlar ve geleceği ile önemli bir ekonomi merkezidir.

Buradaki üniversitelerde Türkiye'den gelen öğrencilerin eğitim gördüğüne dikkat çeken Türkiye'nin Plovdiv Başkonsolosu Kemal Diriöz ise Plovdiv'in Türkiye'den Avrupa'ya giden yol üzerinde bulunmasından dolayı öneminin büyük olduğunu vurguluyor.

Bulgaristan'ın bu tarihi şehrini yakından tanımaya ne dersiniz?

Plovdiv'i biraz daha yakından tanıyalım;

Plovdiv il merkezi olup 5 bin 928 km2 ile ülkede büyüklük bakımından 28 il içerisinde dördüncü sırada yer almaktadır.

Şehir, Güney Bulgaristan'ın merkezi kısmını kaplamakta.Valiliğin Asenovgrad, Brezovo, Kaloyanovo, Karlovo, Lıki, 'Maritsa',Plovdiv, Pırvomay, Rakovski, 'Rodopi', Sadovo, Sıedinenie, Hisar, Kriçim, Peruştitsa, Stamboliyski, Kuklen, Sopot olmak üzere 18 belediyesi bulunuyor.

Toplam nüfusu 712 bin 702 kişi olan Plovdiv'de insan yoğunluğu bakımından kilometre kare başına 122 kişi düşüyor. Bölgede 150 idari devlet makamları ve bin 300'ü aşkın sivil–toplum organizasyonları mevcut. Şehirde Türkiye ve Yunanistan'ın Başkonsolosluğu, İtalya'nın da Konsolos Temsilciliği bulunmaktadır.

Vilayetin merkezi Balkanlar'da ve ülkede önemli nakli avantajlara sahip olan Plovdiv'tir. Şehir içerisinden E– 80 (Belgrad – Sofya – Plovdiv – İstanbul) uluslar arası yol geçmekte, yakınından da 'Trakya' otobanı başkent Sofya'yı 125 km mesafe ile bağlamaktadır.

Plovdiv'in 70 km güneyinde, ülkenin en prestijli kış turizminin yapıldığı yer olan Pamporovo bulunmakta. 100–110 km güneyinde ise sınır kapısı açılması beklenen Yunanistan sınırı yer almaktadır.

Şehir, uluslararası Belgrad – Sofya – İstanbul tren yolunun istasyon merkezidir. Şu anda konstrüksiyon ve Türkiye sınırına kadar olan yolu uzatma projeleri var.Bununla birlikte trenlerin saatte 160–200 km hıza ulaşmaları bekleniyor.

Plovdiv yakınlarında kargo ve yolcu taşımacılığı yapan havaalanı bulunuyor. Rölyefin düz olması yol sisteminin çok iyi gelişmesini sağlamıştır.

İl bölgesinden 129 km 1.sınıf yol, 227 km 2.sınıf ve 652 km 3. sınıf yol geçmekte. Geri kalan bin km. belediye yoludur.

Plovdiv, iyi bir sosyal ve teknik altyapısı olan bir şehirdir.

 

Copyright 2024 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.