NEW YORK
NEW YORK
Dünyanın başkenti sayılabilecek New York’tan başka bir kent daha yoktur. New York yirmi bir milyon nüfusunu 800 kilometrekare alanda barındırır. New Yorklu olmak bir ayrıcalıktır. New York’a insanlar adeta akın eder. Buna neden olan şeyler, tam olarak acık olmasa da insanları buraya çeken şey, buranın hiper-aktif ve enerjik hayatıdır.
 
New York gerçekten dünya çapında bir kenttir. New York’a girdiğinizde sanki orada daha önce bulunduğunun sanırsınız. Özgürlük Abidesi’ne, Empire State Binası’na, Central Park’a ve de Times Square’e hayran kalacaksınız. Modern Sanat Müzesi dünyanın en unlu müzelerindendir. 
 
Gugenheim Müzesi ve Modern Amerikan Tarihi Müzeleri de onun kadar unludur. Kitapçıları, tiyatroları, yemekleri, alışveriş imkânları ve insanları ile New York’ta nereye giderseniz gidin kendinizi hoş bir tecrübenin içinde bulacaksınız. 
 
New York City aynı zamanda yabancı moda, medya, sanat, finans, eğlence merkezi olarak da bilinir. Bu şehre geldiğinizde edineceğiniz ilk izlenim korkunç bir kalabalık, dünyanın her kösesinden her türden insanlar ve İstanbul’u aratmayacak kadar yoğun bir trafik olacaktır.
 
New York Tarihi
 
New York’u keşfetmek için gelen ilk kaşif olan Fransız Giovanni da Verrazona kuzeydoğu kıyılara doğru yolculuk yapmış ve buraya 1524 yılında ulaşmıştır. Ancak Giovanni şehre giriş yolunu bulamamıştır. Bu yüzden New York ancak 1609 yılında İngiliz kaşif Henry Hudson tarafından keşfedilebilmiştir. Hudson gördükleri karsısında çok etkilenmiş ve “insanın hayal bile edemeyeceği kadar güzel bir yer” demiştir.
 
Keşfi izleyen yıllarda bu küçük yer gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Şehir ilk zamanki buyuşunu hala korumaktadır. Frank Sinatra’nın dediği gibi “New York, New York, senin bir parçan olmak istiyorum.”
 
Yüz Olcumu: 800,31 kilometrekare’dir.
 
Nüfus: 19.157.532 civarındadır.
 
Zaman Dilimi: New York zaman dilimi Eastern Daylight Time (EDT) “Doğu Günışığı  Zaman Dilimi’ndedir. Daylight Saving Time (Günışığı Tasarrufu Zamanı), Nisan ayının ilk Pazar günü saat 02.00’de başlayıp, Ekim ayının son Pazar günü saat 02.00’ye kadar devam etmektedir.
 
 
İklim
 
New York’u ziyaret etmek için en güzel zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yazın sıcaklık genellikle 25–30 derece arasında geziniyor, ama 38 dereceyi geçtiği günlerde oluyor. 
 
Yaz aylarında sıcaklık 17 derecenin altına düşmüyor, %60’lara varan rutubet yüzünden de hava bunaltıcı oluyor. 
 
Kıs ayları çok soğuk ve zaman zaman kar yağışlı geçer. Özellikle Manhattan rüzgârları denen bazen kuzey-güney, bazen de doğu-batı Doğrultusunda esen sert rüzgârlar çok etkilidir. Kıs aylarında sıcaklık -3 ile 6 derece arasında değişir. Yağmur özellikle bahar aylarında görülür. New York’ta Mayıs ayında en düşük sıcaklık 12, en yüksek sıcaklık ise 22 derecedir.
 

Ulaşım
 
New York şehrinin en önemli sorunlarından biri ulaşımdır. New York’ta arabanız varsa sorununuz var demektir. Bu nedenle New York’ta yasayacaksanız araba kullanmak yerine metroyu tercih etmeniz yerinde olur. Oldukça gelişmiş olan yeraltı treni ile şehrin bir ucundan diğer ucuna gitmeniz mümkündür. Jeton gişelerinden ücretsiz olarak edinebileceğiniz yeraltı treni haritaları metrodan verimli bir şekilde yararlanabilmenizi sağlayacaktır. 
 
New York oldukça gelişmiş bir otobüs sistemine de sahiptir. Ancak şehrin karmaşık trafiği otobüsle ulaşımı zorlaştırmaktadır. Metro ve otobüs kadar ucuz olmamakla beraber taksi de önemli bir ulaşım aracıdır. Fakat burada unutmamanız gereken nokta, yazılı bir kural olmamakla beraber, taksi şoförüne taksi ücretinin %15’i kadar bahşiş vermeniz gerektiğidir.
 
New York’ta Toplu Tasıma: New York’taki toplu tasıma sistemi dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biridir. 24 saat boyunca isleyen metro ve otobüsler şehrin beş bölgesi (Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens, Long Island) boyunca ulaşımı sağlamaktadır. 
 
Her gün ortalama 6 milyon kişi New York toplu tasıma araçlarından yararlanmaktadır.
 
Metro (Subway): New York metrosu her gün ortalama 4 milyon kişiye hizmet vermektedir. Metro istikametleri sayılar ve harflerle belirtilmektedir. Metro trenleri yoğun saatlerde (6.30- 9.30 ve 3.30 – 8.00) her 2,5 – 5 dakikada bir, yoğun olmayan saatlerde 5–12 dakikada bir, gece geç saatlerde ise her 20 dakikada bir çalışmaktadır. 
 
Otobüs: New York City transit otobüsleri 5 bölgede 203 yerel, 31 ekspres rotaya sahiptir. 
 
 
Copyright 2018 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.