Neden Bosna-Hersek’te Eğitim Facebook Twitter
Neden Bosna-Hersek’te Eğitim
Bologna kriterlerinin egemenliği altında olan eğitim sisteminde ECTS kredi transfer sistemi uygulanmaktadır. Lisans diploması sahibi olabilmek adına bulunmaz bir ülke olan Bosna'nın sizlere sunduğu diplomanın bütün Avrupa ülkelerinde geçerliliği mevcuttur. Aynı zaman da ülkemizde YÖK tarafından tanıdığından mezun olunduktan sonra YÖK isterse seviye tespit sınavına tabi bu durumda sınavı başardığınızda mesleğinizi icra edebileceksiniz.
 
Bosna Hersek’te üniversite eğitimi süresince harç, barınma ve aylık ihtiyaçlar gibi giderler için harcanan ücret, Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla oldukça makuldür. Üniversite eğitimi giderlerinin Türkiye’de yükseköğretim harcamalarına yakın olduğu söylenebilir. Bosna Hersek’te farklı olan yükseköğretim sisteminde, ülkemizde yapılan YGS gibi bir üniversite sınavı olmadığı gibi aynı zamanda taban puan tarzında bir uygulama yoktur. 
            
Bosna hersek üniversitesi denklik konusunda YÖK tarafından tanınmaktadır.Ve ayrıca Avrupa üniversiteler birliği üyesi olan üniversitelerde kız öğrenci kıyafet yönetmeliğinde herhangi bir kısıtlama olmaması, erkekler kadar kız öğrencilerin de Bosna Hersek'teki üniversiteleri tercih etmesini sağlamaktadır. Seçilen bölüme göre 1500-3000 Euro civarında değişiklik gösteren üniversite harçları dışında, yurt bünyesindeki konaklama olanakları da Avrupa standartlarındadır. 2 ya da 4 kişilik odalara sahip olan öğrenciler, kat başına 4-5 banyo tuvaletin bulunduğu yurtlarda kalmaktadır ki, bazı yurtlar her odanın içinde özel bir banyonun bulunduğu yapıya da sahiptir. Kahvaltı haricinde 140-170 Euro civarındaki bir aylık ücrete sahip olan yurtlarda, öğrencinin cinsiyetine göre de ufak fiyat farklılıkları vardır. 
            
Avrupa Üniversiteler Birliği yapısı içinde yer alan Bosna Hersek üniversitelerindeki öğrencilerin aylık masraflarıysa, ilk olarak kişinin maddi durumuna göre şekillenmektedir. İhtiyaçların karşılanması olarak düşünüldüğünde, yaklaşık olarak aylık 250-350 Euro civarında bir paranın yeterli olacağı söylenebilir.
 
Herhangi bir Bosna hersek üniversitesine geçiş yaparak yükseköğretimine Avrupa’da devam etmek isteyen öğrenciler de, yeni kayıt öğrencileri gibi sağlık sigortası yaptırmalıdır. Sağlık sigortaları için ödenen ücret de büyük bir meblağ değildir. Böylece üniversite denkliği avantajı nedeniyle seçilen Bosna Hersek üniversitelerinde okunurken herhangi bir sağlık sorunu oluşması durumunda, devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden de yararlanılabilinir.
 
Bologna ve Bosna Hersek Üniversiteleri
 
2003 yılında Bologna Kriterleri çerçevesinde eğitime başlayan Bosna Hersek üniversiteleri, böylece yurtdışı denklik statüsüne de sahip olmuştur. Akademik ve mesleki eğitim programlarına talebin artmasını sağlayan bu durum, Avrupa Kredi Sistemi ve Avrupa Üniversiteler Birliği bünyesine girenBosna hersek üniversitesine geçiş yapan öğrencilerin de artmasına neden olmuştur. Yurtdışı denklik sistemi içinde bulunan Bosna hersek üniversiteleri eğitiminiz sayesinde kariyer hedefleriniz daha yakınlaşacağı gibi, eğitiminiz süresinde Avrupa’da yaşamanın hayatınıza kattığı vizyona da sahip olacaksınız.
 
Eğitim yolunda Bosna'nın üyesi olduğu kuruluşlar... 
ENQA(Yükseköğretimde Avrupa Kalite Güvence Birliği)
ESU(Avrupa Öğrenci Birliği)
EUA(Avrupa Üniversiteleri Birliği)
EURASHE(Avrupa Yükseköğretim Kurumları Birliği)
Bu kurumlardan farklı olarak Avrupa Konseyi (UNESCO-CEPES OECD Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü)
BUSINESS EUROPE (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu)

 
Copyright 2021 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.