Nahçıvan
Nahçıvan

 Nahçıvan Veya resmi Adıyla Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ( Azerice :  Naxçıvan Muxtar Respublikasi ), Azerbaycan 'bir Bağlı özerk Bir Cumhuriyet.


Coğrafya ve ulaşım

Nahçıvan'ın, kuzeyi ettik Doğusu Ermenistan göster ile, Güneyi ettik batısı da İran topraklarıyla çevrilmiş OLUP, kuzeybatısında yer alan Türkiye ile kisa bir Sınırı Vardır. Bu sınır bölgesi Türkiye Tarafından Dilucu Olarak adlandırılmakta OLUP, Türkiye ile Nahçıvan'ı birbirine bağlayan yol Dilucu'nda Aras Nehri Üzerine Insa edilen Hasret Köprüsü 'nden geçmektedir.


Azerbaycan'ın yaklaşık% 6,3'ünü nasıl Nahçıvan, 5.502,73 km² yüzölçümüne sahiptir. Arazi Yapısı dağlık Bir Nitelik gösteren Nahçıvan'da ovaların Toplam araziye rate% 20, ormanların rate ISE% 2 civarındadır. Ovaların büyük bir bölümü tarıma elverişlidir.


Ülkenin zengin madensuyu , soda ve tuz kaynakları vardır.


Azerbaycan'a Bağlı olmakla Birlikte, bu ülkeyle fiziki Bağlantısı olmayan Nahçıvan, Türk devletleri Arasında Türkiye ile Kara Sınırı Bulunan tek toprak parçasıdır. Türkiye ile Nahçıvan arasında 17 km'lik bir sınır vardır. Nahçıvan şehir merkezi ile Türkiye'nin Iğdır şehri arasındaki yerde 160 km.

İki Ülke Arasındaki ulaşım ilişkiler TİCARİ ettik Dilucu Sınır Kapısı 'ndan gerçekleştirilmektedir.


İran ile Culfa ve Urumiye kentlerine yönelik iki ayrı sınır kapısı bulunmaktadır.


Sovyet döneminden kalan, Nahçıvan'ı Ermenistan'dan Azerbaycan'a bağlayan karayolu ise, 1990 'ların başlarından bu yana kullanılamamaktadır.

Copyright 2021 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.