MANCHESTER
 Manchester (telaffuzu /ˈmæntʃɛstər/ (Speaker Icon.svg dinle)) Birleşik Krallık], İngiltere ülkesinin Kuzey-Batı bölgesinde bulunan şehir statüsünde bir yerleşkedir ve daha geniş bir geografik şehirleşme alanının ana merkezidir.

Yerel idare bakımından "Manchester City" adlı metropoliten bölgenin yerel idare merkezidir.Kuzey-Batı İngiltere bölgesinin Liverpool ile birlikte merkezi olduğu kabul edilmiiştir. 1974-1986 döneminde iki-seviyeli Greater Manchester Metropoliten Kontluğu'nun birinci seviyesinin kontluk idaresi Manchester'de bulunmaktaydı; bu birinci seviye kontluk idaresi lahvedilinde geride kalan ve ortak olarak idare edilen görev ve yetkiler için kurulan kurumların merkezi Manchester'de bulunmaktadır.
 
2008 yılındaki tahminlere göre "City of Manchester" metropoliten bolge yerel idaresi sınırları icindeki şehir nufusu 464.200 kisi olup, İngiltere ulkesinin en kalabalık yedinci yerel idare alani konumundadır. 
 
Manchester sehri bir buyuk sehirlesmis geografi alan icinde bulunmaktadir. 1972de kurulan ve 1992de lahv edilen yerel idare birimi olan ama yine torensel kontluk olarak bulunan "Greater Manchester Metropoliten Kontlugu" nun merkezi idi ve bu kontluk altinda bulunan "Metropoliten Bolgeler"den biri idi. Mülha "Greater Manchester" Metropoliten Kontlugu sinirlari icinde bulunan nufusun yaklasik 2.562.200 kişi oldugu tahmin edilmektedir.
 
Ekonomi
 
Manchester, Liverpool ile birlikte Birlesik Krallik ve Kuzey-Bati Ingiltere'nin'nin sanayi merkezidir.
 
Manchester Kuzey-Batı İngiltere'nin eğitim ve kültür merkezidir.
Copyright 2018 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.