LONDRA
 İngiltere’nin başkenti ve dünyanın en ilginç, kültürel ve eğlenceli şehirlerinden biri olan Londra, şehir hayatının hareketliliğinin, renklerinin ve çeşitliliğinin tadına varmak isteyen öğrenciler için en ideal öğrenim mekânıdır.
 
Londra size her istediğinizi istediğiniz zaman yapmak gibi bir imkân sunar. Birçok yerde eğlence mekânları 24 Yıllar boyu farklı dil, din, ırktan insanları içinde bulundurup kültürlerini kaynaştıran Londra; havasının tüm kasvetine rağmen yaşamaktan zevk alınabilecek, cıvıl  cıvıl, renkli bir şehirdir. Ünlü parlamento binası, herkesin kendisini özgürce ifade edebildiği Hyde Park, nöbet tutan askerleriyle ünlü Londra Kulesi, yılbaşı kutlamalarının sembolik adresi Trafalgar Meydanı, Atatürk de dahil dünya tarihinde yer edinmiş ünlülerin canlandırma heykellerinin bulunduğu Madame Tussaud’s Müzesi ve tabii ki Buckingham Sarayı Londra'nın tüm dünyanın ilgisini çeken değerleridir.
 
İngiltere Londra
 
Londra ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta şehirdeki yabancıların fazlalığıdır. Londra’da İngiliz bulamamak imkânsızdır. Her an her yerde karşınıza mutlaka bir İngiliz çıkacaktır. Bu kültürel prizmanın bir sonucu olarak Londralılar yabancılara karşı büyük ölçüde toleranslıdır.

Bu şehre yerleşmiş yabancılar öğrenciler ya da turistlere kollarını açan Londralılar, her gününüzü ayrı bir macera gibi yaşamanıza yardımcı olacaktır.
 
İngiltere Londra İngiltere Londra
 
Tüm bu özelliklerinin yanında Londra, şüphesiz İngilizce eğitiminde en uzman ve yüzlerce dil okulunu barındırarak dünyada İngilizce eğitiminin 1 numaralı merkezi olmasıyla da İngiltere'nin en çok rağbet edilen şehridir.
 
Londra dünyanın en önemli is ve finans merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB'nin 2. kalabalık kentidir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte (Greater London) nüfusu 12-15 milyondur. Km²'ye 4.573 kişi düşmektedir. Avrupa'da en fazla beyaz irk harici insanin yasadığı şehirdir. 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır.
 
Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Heathrow'dur. Heathrow dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanıdır.
 
En önemli turistik mekanları, Parlamento Binası,Tower Bridge, Tower of London (Londra Kulesi), Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydani ve Londra gözü (İngilizce: London eye)'dür (Londra Dönmedolabi). Londra Büyük Şehri, Londra Şehri (City of London) , Westminister Şehri ve 31 metropoliten-Londra-bölgesinden oluşur.
 
Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra'da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler.
 
Londra yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar tarafından kurulmuştur. M.Ö. 43 yılında Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı işgali sonrasında Londonium ismi ile kurulmuştur. İsmin kökeni ile ilgili kesin bilgiler olmamakla beraber, anlamının "akan nehir" olabileceği düşünülmektedir.

Londra dünyanın eski kentlerinden birisidir. Turizm bakımından ise tarihi eserler büyük müzelerde sergilenmektedir. Kültürleri gerçekten bin yıl önceden dünyaya yayılmaya başlamıştır. Londra'ya dünyanın her tarafından gelenler vardır. Bu da Londra' Nil tarihi bir şehir olmasının sonucudur.
 
Londra metrosu, dünyanın en eski metrosudur. 1863 yılında Metropolitan Railway ismiyle açılmıştır.  Londra metrosunun yapılma amacı o zamanlar at arabalarından oluşan trafiğin yoğunluğunu azaltma amacıydı. Yapılan ilk hatlarda da bilinen en gelişmiş teknoloji olarak buharlı trenler kullanılmıştır.

Şehrin belli yerlerinde hala kömür dumanını atma amacıyla açılan havalandırmalar mevcuttur.
 
Burası açıldıktan sonra İstanbul’da Tünel, Madrid ve New York'ta da benzer metrolar yapıldı. Londra metrosuna Underground (yeraltı) denilmektedir. İstasyon levhalarında ki sekil nedeniyle de Londra metrosuna argoda Tube denilmektedir.

Toplamda 274 istasyon bulunmaktadır. Metroda sigara içmek önceleri serbestti ama su an çıkan yasadan dolayı kesinlikle yasaktır.
 
Copyright 2018 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.