HABERLER
Makedonya üniversitelerinden bir yetki dahaMakedonya'da Eğitim ve Tercih NedenleriMakedonya Eğitim SistemiMAKEDONYA'DA YAŞAMMakedonya'da Üniversite EğitimiUkrayna'da Eğitim ve Yaşam MaliyetleriNeden Ukrayna'da EğitimUkrayna Eğitim SistemiUkrayna Ülke RehberiNeden Bosna-Hersek’te EğitimBosna Hersek Eğitim SistemiBosna Hersek ile İlgili Genel BilgilerBosna Hersek Ülke RehberiKosova Eğitim SistemiKosova Bilmeniz Gerekli BilgilerKosova TarihiKosova Ülke BilgileriKosova EkonomisiKosova MimarısıMAKEDONYA MERKEZ OFİSİMİZ VE RESMİ ŞİRKET BELGELERİMİZUkrayna’da Eğitim Almak İçin 10 Muhteşem NedenUkrayna'da Üniversite EğitimiMakedonya'da Üniversite Eğitimi-Makedonya'da Eğitimin AvantajlarıMakedonya Üniversiteleri ve Yüksek Öğretim'in TarihiBosna Hersek'te Üniversite EğitimiBosna Hersek'te Yaşam ve Eğitim MaliyetleriBosna Hersek'te Eğitimin AvantajlarıMakedonya'da İngilizce Tıp, Diş Hekimliği Gürcistan'da Üniversite EğitimiGürcistan Üniversiteleri İngilizce BölümlerUkrayna ÜniversiteleriAdalet Meslek Yüksekokulu Mezunları’na MüjdeGürcistan Eğitim ÜcretleriGürcistan Üniversiteleri Tıp FakültesiKosova'da Hukuk Fırsatı!Sınavsız Yurtdışı Üniversite Eğitimi Fırsatı!Rusya'da Dünya Sıralamasında İlk 370 de okuyarak Geçiş HakkıBelgrad Üniversitesi DenklikMakedonya İngilizce Olan BölümleriBelgrad Üniversitesi Dünya SıralamasıYurtdışı Üniversiteleri Kayıtları BaşladıBelgrad Üniversitesi Öğrenci YorumlarıOxford Socrates Yılın En İyi Yurtdışı Eğitim Ödülü’nü KazandıkBulgaristan ÜniversiteleriYurtdışı Eğitim AvantajlarıDil ve Konuşma Terapisi (Logopedi) Yüksek Lisans Belgrad Üniversitesi ÜcretleriLisans Tamamlama ProgramıNeden Anadolu Yurtdışı Eğitim DanışmanlığıYurtdışı ÜniversiteYurtdışı Eğitim DanışmanlığıYurtdışı EğitimBulgaristan'da İngilizce Olan Bölümler Yılın En İyi Eğitim Şirketi SeçildikAzerbaycan Üniversiteleri Sizi BekliyorMalta Dil OkullarıDil ve Konuşma Terapisi (Logopedi) Yüksek LisansGürcistan Üniversiteleri Kayıtlarımız BaşladıYurtdışında Eğitim Almak İsteyenlerİngiltere Dil Okullari-Avrupa’da Doktora FırsatıUkrayna Üniversiteleri FiyatlarıMakedonya'da Üniversite EğitimUkrayna Üniversiteleri Tıp FakültesiUkrayna EğitimGeleneksel Tanışma GecelerimizYurtdışı Eğitim Önemli ÇünküMalta Dil Okulları-Yurtdışı Eğitim MerkeziMakedonya Üniversitesi BölümleriMakedonya Eğitim MerkeziMakedonya Eğitim DanışmanlığıMakedonya ÜniversitesiKiril i Metodi Üniversitesi Tıp FakültesiSofya ÜniversitesiMakedonya Eğitim RehberiBulgaristan'da Üniversite İngilizce Olan BölümlerBulgaristan Eğitim'de Yetkili Olduğumuz ÜniversitelerMakedonya Üniversiteleri ve Yüksek ÖğretimiBosna Hersek'te Üniversite EğitimBosna Hersek HakkındaMakedonya'da Eğitimin AvantajlarıBosna Hersek'te Eğitimin Avantajları
Yurtdışı Eğitim Avantajları Facebook Twitter
Yurtdışı Eğitim Avantajları

 


Yurtdışı Eğitim Avantajları

  
Eğitim sisteminin giderek zorlaştığı ve karmaşık bir hal aldığı Türkiye’de öğrencilerin bilgisini ve yeteneğini değerlendirme ölçütü sınavlarla sınırlı tutulmuştur. Günümüzde hala artılarıyla ve  eksileriyle tartışma konusu olan sınav sistemiyle ilgili henüz ciddi anlamda reformlar yapılamamaktadır.
 
 
Her sene milyonlarca öğrenci TYT-AYT’den başarılı olup, hayalini kurdukları bölümlerde okuyabilmek için zorlu bir yarışın içinde kendilerini bulmaktadırlar. Sınava giren öğrencilerden bir kısmı hedefine ulaşırken, büyük bir çoğunluğu ya barajı geçememekte ya da eğitim kalitesi düşük olan üniversitelerde gelecek vaad etmeyen bölümleri tercih etmektedirler.
 
 
Türkiye’deki özel üniversitelerin yıllık lisans ücretlerinin yüksek oluşu da birçok öğrencinin önünde büyük engel oluşturmakta bu sebepten dolayı da öğrencilerin özel üniversitelere göstermiş olduğu talep oranı düşük olmaktadır.
 
 
Yurtdışındaki eğitim olanaklarına baktığımızda Türkiye’deki eğitim sistemiyle ciddi farkların olduğu göze çarpmaktadır. Bunlara kısaca değinecek olursak;
 
 Yurtdışında birçok ülkede üniversite eğitimi almak için sınav şartı aranmamakta, öğrenciler lise diplomalarıyla istedikleri üniversitede istedikleri bir bölüme kolay bir şekilde kayıt olabilmektedirler.

Alınan diplomanın Avrupa ülkelerinin birçoğunda geçerliliğinin olması öğrenciler için yurtdışında çalışma imkanını da beraberinde getirmektedir.
 
Yurtdışındaki çoğu üniversitenin eğitim maliyeti Türkiye’deki birçok özel üniversitenin eğitim maliyetinin çok çok altındayken; ebeveynlerin ve öğrencilerin bu konuda yeterince bilgiye sahip olmamaları, eğitim almanın ve yaşam sürmenin zor olacağı yönündeki bir takım yanlış ön yargılara sahip olmaları sonucunda doğru adımlar atılamamakta ve bu durum öğrencilerin sene kaybı yaşamasına neden olmaktadır. 
 
 
 İyi düzeyde dil bilmenin iyi şartlarda iş bulmada önemli bir kriter olduğu günümüz Türkiye’sinde ne yazık ki lisans eğitimi boyunca öğrencilere verilen dil eğitimin çok fazla bir getirisi olmamaktadır.

Gramer ağırlıklı verilen dil eğitimi öğrencinin kendini geliştirmesine imkan vermemekte ve öğrenci pratikte yetersiz kalmaktadır. Bu aşamada dil öğrenmek, bunu ileri seviyeye çıkartmak öğrenci için sorun haline gelmeye başlarken; maliyeti yüksek olan dil kurslarına yönelmesine neden olmaktadır. 
 
 
Yurtdışında eğitim bu noktada öğrenciler için kaçırılmaz fırsatlar sunmaktadır. Üniversitelerin birden fazla dilde eğitim alma seçeneğini öğrencilere sunması ve tercih etme alanı oluşturması önemli bir avantajdır.

Üniversitede alanında uzmanlaşmış akademik kadrodan alınan hazırlık eğitimi boyunca öğrenciler dil alanında belli bir seviyeye ulaşmakta ve lisans eğitiminin sonunda da ileri seviyede bir dil bilgisiyle mezun olmaktadırlar.

Her anlamda donanımlı bir şekilde üniversiteden mezun olan öğrenciler için iyi pozisyonlarda iş bulma imkanı dil bilmeyen öğrencilere oranla daha fazla olmaktadır.
 
 
Bunun yanı sıra öğrencilerin eğitim aldıkları ülkede farklı dilleri konuşan farklı etnik kökenden insanlarla iletişimde ve etkileşimde bulunmaları onların farklı dilleri öğrenmelerine ve de farklı kültürleri yakından tanımalarına fırsat vermektedir.

İlgi alanları birbirinden farklı veya aynı olan birçok öğrenciyi zengin sosyal aktivite seçeneğiyle bir araya getiren kampüs yaşamının bu anlamda etkisi çok büyük olmaktadır.

Böylece farklı dilden, dinden veya bölümden birçok öğrenci kampüs yaşamının sunduğu seçeneklerle ortak paydada buluşarak sosyalleşmekte, kendini rahat bir şekilde ifade edebileceği ortamı bulabilmektedir.

Böylece yeteneklerinin ve de ilgi alanının farkındalığına varan girişken, sosyal, kendine güvenen bireyler topluma kazandırılmaktadır.
 
 


Copyright 2021 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.