HABERLER
Makedonya üniversitelerinden bir yetki dahaAmerikan Üniversitesi'nden Teşekkür SertifikasıMakedonya'da Eğitim ve Tercih NedenleriMakedonya Eğitim SistemiMAKEDONYA'DA YAŞAMMakedonya'da Üniversite EğitimiUkrayna'da Eğitim ve Yaşam MaliyetleriNeden Ukrayna'da EğitimUkrayna Eğitim SistemiUkrayna Ülke RehberiNeden Bosna-Hersek’te EğitimBosna Hersek Eğitim SistemiBosna Hersek ile İlgili Genel BilgilerBosna Hersek Ülke RehberiKosova Eğitim SistemiKosova Bilmeniz Gerekli BilgilerKosova TarihiKosova Ülke BilgileriKosova EkonomisiKosova MimarısıMAKEDONYA MERKEZ OFİSİMİZ VE RESMİ ŞİRKET BELGELERİMİZUkrayna’da Eğitim Almak İçin 10 Muhteşem NedenUkrayna'da Üniversite EğitimiMakedonya'da Üniversite Eğitimi-Makedonya'da Eğitimin AvantajlarıMakedonya Üniversiteleri ve Yüksek Öğretim'in TarihiBosna Hersek'te Üniversite EğitimiBosna Hersek'te Yaşam ve Eğitim MaliyetleriBosna Hersek'te Eğitimin AvantajlarıGürcistan'da Üniversite EğitimiGürcistan Üniversiteleri İngilizce BölümlerUkrayna ÜniversiteleriGürcistan Eğitim ÜcretleriGürcistan Üniversiteleri Tıp FakültesiSınavsız Yurtdışı Üniversite Eğitimi Fırsatı!Kosova'da Hukuk Fırsatı!Belgrad Üniversitesi DenklikMakedonya İngilizce Olan BölümleriAdalet Meslek Yüksekokulu Mezunları’na MüjdeBelgrad Üniversitesi Dünya SıralamasıBelgrad Üniversitesi Öğrenci YorumlarıAvrupa’da Doktora FırsatıOxford Socrates Yılın En İyi Yurtdışı Eğitim Ödülü’nü KazandıkBulgaristan ÜniversiteleriMalta Dil OkullarıYurtdışı Eğitim AvantajlarıDil ve Konuşma Terapisi (Logopedi) Yüksek Lisans Belgrad Üniversitesi Ücretleriİngiltere Dil Okullari-Lisans Tamamlama ProgramıMalta Dil Okulları-Amerika Dil OkullarıYurtdışı ÜniversiteNeden Anadolu Yurtdışı Eğitim DanışmanlığıBulgaristan Üniversiteleri Yetki Belgelerimiz.Yurtdışı Eğitim DanışmanlığıBulgaristan'da İngilizce Olan Bölümler Yılın En İyi Eğitim Şirketi SeçildikYurtdışı EğitimBulgaristan Yüksek Lisans ( Master ) ProgramlarıDil ve Konuşma Terapisi (Logopedi) Yüksek LisansYurtdışında Eğitim Almak İsteyenlerGürcistan Üniversiteleri Kayıtlarımız BaşladıAnadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Kadıköy ŞubesiUkrayna Üniversiteleri FiyatlarıMakedonya İngilizce Olan BölümlerMakedonya'da Üniversite EğitimUkrayna Üniversiteleri Tıp FakültesiUkrayna EğitimYurtdışı Eğitim Önemli ÇünküGeleneksel Tanışma GecelerimizYurtdışı Eğitim MerkeziMakedonya Üniversitesi BölümleriMakedonya Eğitim MerkeziMakedonya Eğitim DanışmanlığıMakedonya ÜniversitesiKiril i Metodi Üniversitesi Tıp FakültesiSofya ÜniversitesiMakedonya Eğitim RehberiBulgaristan'da Üniversite İngilizce Olan BölümlerBulgaristan Pleven Şehir GezisiBulgaristan Eğitim'de Yetkili Olduğumuz ÜniversitelerMakedonya Üniversiteleri ve Yüksek ÖğretimiBosna Hersek'te Üniversite EğitimBosna Hersek HakkındaMakedonya'da Eğitimin AvantajlarıBosna Hersek'te Eğitimin Avantajları
Makedonya Üniversiteleri ve Yüksek Öğretimi Facebook Twitter
Makedonya Üniversiteleri ve Yüksek Öğretimi

 

Makedonya’da Yüksek Öğretim’in Tarihi


Makedonya’nın başkenti olan Üsküp (Skopje), aynı zamanda üniversitelerin de ağırlıklı olduğu şehirdir. Ancak Manastır (Bitola), Kalkandelen (Tetovo), İştip(Štip) Ohrid, Kumanova'yı da yüksek öğretimin bulunduğu şehirler olarak sıralayabiliriz.

Makedonya’daki ilk Üniversitenin temelleri 1920′lerin sonuna doğru, Belgrad Üniversite’sine bağlı bir fakültenin burada kurulması ile atıldı, 2. Dünya savaşından sonra fakülte sayısının artması ile Makedonya’ya ait bir üniversitenin kurulması ihtiyacı hasıl oldu ve 1949′da Aziz Kiril Metodi Üniversitesi (University of St Cyril and St Methodius) kuruldu.

Günümüzde 5′i devlet 15′i özel toplam 20 üniversitede çok sayıda öğrenci eğitim almaktadır. 1990′larla birlikte Dünyadaki önemli Üniversitelerle işbirliği içerisine girmeleri, Avrupa Birliği destekli TEMPUS, ERASMUS, SOCRATES programlarına, UNESCO destekli CEPES’e ve BOLOGNA sürecine dahil olmaları ile Dünya ile entegre olan bir Yüksek Öğretim seviyesi görülmektedir.


Makedonya’da Eğitim Sistemi

Makedonya’da eğitim dili Makedonca, Arnavutça, Türkçe ve İngilizcedir. Normal olarak Makedonya’da her bölümü Makedonca okuyabilirsiniz, ancak aynı şeyi İngilizce için söyleyemeyiz, İngilizce okuyabileceğiniz bölümlerin sayısı daha azdır. Bu konu ile sitemizde ilgili Üniversitelerin bölüm listelerini inceleyebilirsiniz. Makedonya’da Lisans, Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen yabancı ülke vatandaşları eğitimlerine başlamadan önce 1 yıl hazırlık eğitimi alırlar. (Makedonca, İngilizce ) İngilizce dil yeterliliği olanlar doğrudan 1. Sınıftan başlayabilirler. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak yaptığımız girişimlerle son zamanlarda  Makedonya’da eğitim dili Türkçe olan programlar bulunmaktadır. Makedonya’da eğitimin başlangıç tarihi Eylül’dür. 

 

1.    Tıp, Diş Hekimliği okumak isteyenler, bölümü İngilizce okusalar dahi zaten 3. Sınıftan sonra Makedonca bilmek bir zorunluluktur. Bu nedenle ilk baştan Makedonca başlanabilir.

2.    Makedonca bilirseniz, Sırplarla, Bulgarlarla, Karadağlılarla, Boşnaklarla ve Hırvatlarla da anlaşabilirsiniz.

3.    Makedonca bir slav dili olduğu için ileride Rusça öğrenmek isterseniz bu size kolaylık sağlar. Tüm Slav dünyasının kullandığı kiril alfabesinin doğduğu yer olarak Makedonya (Ohrid) gösterilir.

4.    Makedonca bildiğiniz taktirde tüm Slav dünyasını yakından takip edebilirsiniz, İngilizcenin yanında başka bir dil bilmek ileride size çok büyük kapılar açacaktır. Zira günümüzde sadece İngilizce bilmek yeterli değildir. İngilizcenin yanında başka bir dile de hakim olmanız, sizi birçok rakibinizin önüne geçirecektir.

5.    Makedonca sadece 2 milyon kişinin konuştuğu bir dil değildir, ayrıca Yunanistan’da, Bulgaristan’da, Sırbistan’da ve Arnavutluk’ta yaşayan Makedon azınlık da bu dili konuşmaktadır.

6.    Son ve en önemli sebep ise bir yabancı dili Üniversite çağınızda öğrenmeniz sizin için daha kolay olacaktır. İleride, çalışırken dil öğrenmek için vaktiniz kısıtlı olacak, ayrıca konsantre olmanız, öğrencilik zamanınıza göre çok daha zor olacaktır.

7.    Eğitim harçları daha düşüktür.

 

Copyright 2018 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.