CAMBRIDGE
Cambridge, İngiltere'nin şehirlerinden birisidir. Özellikle dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile bilinir. Cambridge şehri, Birleşik Krallıkta Cambridgeshire vilayetinin en eski üniversite kasabası ve idari merkezidir. 
 
Londra' nın kuzeyinde olup yaklaşık 65 mil (105 km) uzaklıktadır. Çok sayıda küçük kasaba ve köylerle çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin kalbidir.
 
Cambridge, en çok Cambridge Üniversitesi ile bilinir. Üniversite ünlü Cavendish Laboratuarı, King's Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi'ni içerir. Cambridge silüeti son iki şey ile tamamlanır: Şehrin güney ucundaki Addenbrooke Hastanesi'nin bacası ve kuzeydeki Aziz John Koleji Şapel Kulesi.
 
2001 yılı Birleşik Krallık nüfus sayımına göre,şehrin nüfusu 22.153 öğrenci ile birlikte 108.863 kişi idi. Ama şehirsel alan güney Cambridgeshire bölgesinin bir kısmını içine alır ve şehirsel alan nüfusu yaklaşık 130.000' e ulaşır.
 
Cambridge'de, şehrin etrafındaki irili ufaklı pek çok tıbbi merkezde iyi düzeyde sağlık hizmetleri verilir. Birleşik Krallık'ın en büyük ve geniş hastanelerinden biri olan Addenbrooke Hastanesi eğitim ve öğretim hastanesidir. Ayrıca araştırma merkezi görevini de yapar.
 
Cambridge aktif Hıristiyan nüfusa ve pek çok kiliseye sahiptir. Bu kiliselerin bazıları şehrin büyüleyici mimari manzarasının bir kısmını şekillendirir. Cambridge aile ve gençlik organizasyonu esaslıdır. 
 
Romsy Town'da Romsey Mill adlı gençlik ve cemiyet merkezi yer alır. Bu yer tekrar düzenlenmesinden sonra Şubat 2007'de yeniden açılmıştır. 29 Mayıs 2007 tarihinde ise York başpiskoposu Dr John Sentamu tarafından özel bir servise vakfedilmiştir.
 
Cambridge 2004 yılında ticari sergi şehir statüsünü garantiledi.
 
Kardeş şehirler
 
Cambridge aşağıdaki ülke şehirleri ile kardeş şehirlik bağlantısı yapmıştır :
 
Cambridge
 
Cambridge, İngiltere'nin kolejleri ve üniversitesiyle ünlü bir kültür şehridir. % 20'nin üzerinde olan öğrenci nüfusu şehrin hareketliliğinin en büyük nedeni. Tüm bu hareketliliğin yanında oldukça nezih ve yaşam standartlarının üst seviyede olduğu Cambridge müthiş bir mozaiği de içinde barındırıyor. 
 
Öyle ki şehirde dünyanın her ülkesinden insan bulmak mümkün.Bunda Cambridge halkının da yabancılara karşı sıcak oluşunun, yabancıların şehrin can damarları olduğunun farkında oluşunun etkisi büyüktür.
 
Cam Nehri'nin çevrelediği Cambridge Londra'ya 1 saat uzaklıkta olmanın getirdiği avantajla da ön plana çıkmaktadır. Bir öğrenci şehri olarak anılması da Cambridge'nin her yıl daha fazla öğrenci tarafından İngilizce eğitimi için tercih edilmesini sağlamaktadır.
 
 
Cambridge'de Ulaşım ? 
 
Cambridge'e en yakın havaalanı 40 dakika mesafedeki Stansted Havaalanı'dır. Bunun yanında düzenli otobüs seferleri sayesinde de Gatwick ve Heatrow havaalanlarından da sorunsuz bir şekilde ulaşılabilmektedir. Londra'ya yaklaşık 1 saatte ulaşılabilmektedir. Şehir içinde ise en ideal ulaşım aracı bisiklettir. 
 
Bisiklet öğrenciler tarafından da yoğun olarak tercih edilmektedir. Düzenli otobüs seferlerinin de şehir içi ulaşımda yaygın kullanıldığı Cambridge'de metro ya da tramvay yoktur.
 
Cambridge'de İklim ? 
 
İngiltere'nin en güneşli bölgelerinden biri olan Cambridge'te yağış oranı diğer bölgelere göre oldukça düşüktür ve yaz mevsiminde sıcaklıklar yüksektir.
 
İklimin en dikkat çekici özelliği ise zaman zaman çok şiddetlenen ve uzun süre devam eden rüzgarlardır. Kış dönemi ortalama sıcaklığı 7 °C , yaz dönemi ortalama sıcaklığı 22 °C'dir.
 
Cambridge'de Eğitim ? 
 
University of Cambridge
 
Anglia Ruskin University
 
Aspect Cambridge
 
EC Cambridge
 
EmbassyCES Cambridge 
 
İstatistikler 
 
Nüfus: 115.000 
 
Öğrenci Nüfusu: %25
 
Ortalama Yaş: 36
 
Cinsiyet Dağılımı: Erkek %51 , Kadın %49
 
Yüzölçümü: 43 kilometrekare
 
 
Copyright 2018 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.